×

مقالات علمی و آموزشی مقاله های کشاورزی و دامپروری

سم شناسی

سم شناسی

معرفی سم شناسی:

توکسیکولوژی یا سم‌شناسی شاخه‌ای از علوم شیمی، زیست‌شناسی، پزشکی و بهداشت است.که به بررسی مواد شیمیایی مضر، سموم، داروها، مواد مخدر و اثرات زیان‌آور آن‌ها بر موجودات زنده می‌پردازد. در عین حال سم‌شناسی را علم شناخت سموم و نحوه مبارزه با آن‌ها نیز تعریف کرده‌اند. سمومی که از مسیرهای مختلف وارد بدن موجود زنده می‌شود می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد زیستی ارگان یا بافت هدف در موجود زنده شود؛ که این تغییرات در علم سم‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در سم‌شناسی علوم بیوشیمی و فارماکولوژی کاربرد فراوان دارد.

آینده شغلی رشته سم شناسی:

امروزه سم در بسیاری از صنایع مانند کشاورزی، داروسازی و…نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و سموم شیمیایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با  انسان‌ها و موجودات زنده در ارتباط هستند. بنابراین سم‌شناسی علمی است که خطرهای احتمالی از این اثرات مضر را در محیط‌زیست و جامعه ارزیابی می‌کند. و سم‌شناس کسی است که تلاش می‌کند تا طبیعت مکانیسم عمل سلولی، بیوشیمیایی و مولکولی این اثرات را همراه با احتمال وقوع آن‌ها برسی کند.

فارغ‌التحصیلان ارشد رشته سم‌شناسی می‌توانند بعد از مقطع ارشد مشغول به فعالیت در کارخانه‌های صنایع داروئی، غذایی و شیمیایی و فعالیت در مراکز پزشکی قانونی، و بعد از ادامه تحصیل در مقطع دکتری به‌عنوان حیات علمی دانشگاه مشغول به کار شوند. از دیگر شرایط شغلی ارشد سم‌شناسی انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی سم‌شناسی در مؤسسات و مراکز تحقیقاتی هست، فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای تشخیص و شناسی سموم در مراکز وپایش و نظارت بر سموم و آزمایشگاهی سم‌شناسی مشغول به کار شوند. همچنین داوطلبان می‌توانند با کارشناسی ارشد سم‌شناسی مشغول به فعالیت در سازمان‌های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط ‌زیست شوند.

به دلیل اینکه این رشته در مقطع کارشناسی ارائه نمی‌شود، بنابراین می‌توان گفت بازار کار خوبی برای فارغ‌التحصیلان ارشد سم‌شناسی فراهم است. داوطلبان با انتخاب رشته سم‌شناسی در مقطع ارشد تقریباً بازار کار و آینده شغلی خوبی می‌توانند داشته باشند و این‌زمانی میسر می‌شود که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کنند و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر نیازمند زدن درصد بین ۵۰تا ۷۰ درصد هست.

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی کارشناس سم شناسی روی تصویر فوق کلیک نمایید

این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان

پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست ؟

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

تدریس در بنیاد و کسب درآمد

درآمد میلیونی اینترنتی

آزمون های ادواری بنیاد

درآمد میلیونی اینترنتی

آموزش رایگان صوتی و PDF

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک