×

مقالات علمی و آموزشی درباره رشته كامپيوتر و اينترنت

مهارت های هفت گانه رایانه ICDL ( رایانه کار درجه ۱ و ۲ چیست؟ )

شما اینجا هستید: بنیاد آموزش مجازی ایرانیان > درباره رشته كامپيوتر و اينترنت > مهارت های هفت گانه رایانه ICDL ( رایانه کار درجه ۱ و ۲ چیست؟ )

مهارت های هفت گانه رایانه ICDL ( رایانه کار درجه ۱ و ۲ چیست؟ )

دوره آموزشی ICDL درجه ۱ و درجه ۲ اساسا چیست؟ برای پاسخ به این سوال همراه ما باشید در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)

تاریخچه ICDL

در سال۱۹۹۵ ، انجمن جوامع حرفهای انفورماتیک اروپا (CEPIS) یک گروه ویژه تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا ایجاد کرد که هدف آن، دستیابی به روشی برای ارتقای سطح مهارتهای IT در سراسر اروپا بود .این گروه ویژه در سال ۹۵ و اوایل۹۶ ، آزمونهای آزمایشی، برگزار کردند تا اینکه سرانجام در آگوست سال۱۹۹۶ ، گواهینامه اروپایی راهبری کامپیوتر (ECDL) در سوئد ارائه و به تدریج در سراسر اروپا و سپس در سطح بینالمللی مطرح شد . برنامه ECDL/ICDLتوسط بنیادECDL-F ECDL در سطح جهانی اداره میشود .این بنیاد که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد، سازمانی غیرانتفاعی است که وظیفه آن بهبود، گسترش و تصدیق مهارتهای کامپیوتری و دانش IT است . در حال حاضر ICDL به مدرک استانداردی تبدیل شده که در کشورهای غیراروپایی کاربرد دارد و برنامه درسی آن مشابه دروس ECDL است. بنیاد گواهینامه اروپایی راهبری کامپیوتر، برنامه درسی را تعیین کرده و آن را دائما به روز رسانی میکند تا اطمینان حاصل شود که دروس آن با دنیای کار و پیشرفتهای انجام شده در زمینه فناوری، هماهنگ است . میزان پذیرش ICDL در کشورها، به طور روز افزونی در حال رشد است و در حال حاضر بسیاری از افراد و شرکتها، این گواهینامه را معیاری برای سنجش مهارتهای کامپیوتری میدانند .سازمانهای حمایت کننده از ICDL ، در بخش وسیعی از صنعت و دانشگاه فعالیت میکنند .علاوه بر آن، این گواهینامه مورد حمایت اتحادیه اروپاست که استانداردها و سطح کیفیت را در سراسر اروپا تضمین می کند.


ICDL در آسیا

در نتیجه رشد سریع و تقاضای روز افزون برای گواهینامه بین المللی راهبری کامپیوتر (ICDL) در بسیاری از کشورهای جهان، مقدماتی برای ترغیب به پذیرش ICDL در مناطق اصلی آسیا نیز برنامهریزی شده است . به عنوان مثال سازمان ICDL Asia Pacific Limited به منظور توسعه و پشتیبانی از مهارت های هفت گانه ICDL در منطقه خاور دور تاسیس شده است.


زبان ICDL

از آنجا که انگلیسی یک زبان تجاری بین المللی است و تعداد زیادی از افراد می خواهند گواهینامه بینالمللی IT آنها به زبان انگلیسی باشد .امتحانات ICDL در اغلب کشورها به این زبان ارائه میشود، ولی در بعضی از نقاط اروپا امتحانات به زبان محلی نیز انجام می شود چرا که متنهای به زبان محلی برای افرادی که روابط بینالمللی ندارند، مناسب است.


نحوه اخذ مدرک ICDL

ICDLبه هفت مهارت تقسیم شده است و متقاضی برای به دست آوردن مدرک ICDL باید در امتحانات این هفت مهارت قبول شود. هر فردی بدون توجه به سن، جنس، تحصیلات، تجربه یا پیش زمینه می تواند در این آزمونها شرکت کند . ثبت نام برای ICDL از طریق مراکز مجاز برگزاری آزمون صورت می گیرد .پس از موفقیت در آزمون هر مهارت، مرکز برگزاری آزمون، نتیجه را در یک پایگاه داده مرکزی ثبت میکند .برای کسب گواهینامه ICDL ، میتوان همه مهارتها را به یکباره و یا با فاصله زمانی امتحان داد .اما باید طی ۳ سال از زمان شروع اولین آزمون، تمام هفت دوره را با موفقیت سپری کرد. وقتی فرد، تمام آزمونها را با موفقیت پشت سر گذاشت، مدرک ICDL را دریافت خواهد کرد .برخی از مراکز، فقط برگزار کننده آزمونها هستند، اما در بسیاری از مراکز آموزشی ICDL ، دوره های آموزشی جهت آماده سازی آزمون دهندگان نیز ارائه می شود، در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان بیش از ۶ نوع مدرک داخلی و خارجی معتبر برای عنوان های مختلف ICDL صادر می گردد، گواهینامه های فارسی قابلیت ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه را دارا می باشد.


انواع دوره های آموزش مجازی ICDL با مدرک معتبر:

دوره آموزشی ICDL با عناوین مختلف به صورت تک موضوعی یا جامع ارائه می گردد، علاقه مندان می توانند با ثبت نام در دوره های ذیل بدون نیاز حضور فیزیکی در دوره، بسته آموزشی مربوط را درب منزل دریافت و هر زمان که تمایل داشتید به صورت خود آموز مطالعه نمایید، در پایان و هر زمان که آماده بودید در آزمون آنلاین شرکت کنید و یا به جای آن برای بنیاد آموزش مجازی ایرانیان یک پروژه پایان دوره ارسال نمایید تا ارزیابی گردد و در نهایت پس از قبولی مدرک معتبر ICDL را دریافت نمایید.

۱) رایانه کار جامع ویژه سازمان ها و ارگان ها

۲) کار با واژه پرداز Word

۳) کار با صفحه گسترده Excel

۴) کار با ارائه مطالب PowerPoint

۵) کار با پایگاه داده اکسس ACCESS Database

۶) کاربر رایانه ICDL (کارودانش مناسب جهت دیپلم)

۷) رایانه کار ICDL درجه ۲

۸) رایانه کار ICDL درجه ۱

۹) دوره آموزشی جامع مهارتهای رایانه کار درجه ۱ و درجه ۲


چرا ICDL ؟

مزایای ICDL برای افراد: این طرح برای کمک به افراد در منزل و محل کار در نظر گرفته شده است .این مدرک در صورت ارائه به کارفرما، نشان میدهد که فرد، دارای قابلیتهای تایید شده و به روز است ICDL .به افراد بی تجربه در زمینه کامپیوتر، کمک میکند با فراگیری مفاهیم اولیه مهارتهای کامپیوتری، ماهرانه و با اعتماد به نفس با کامپیوتر کار کنند.
مزایای ICDL برای کارفرمایان: قصد یک شرکت از ارتقای مهارتهای کامپیوتری نیروی کار خود، حصول اطمینان از مصرف درست سرمایه است

ICDL .قابلیت کامپیوتری کارمندان را تضمین میکند .
ICDL -برای کارمندان، مهارتهای کامپیوتری قابل ملاحظهای ایجاد می کند .
ICDL -سطوح توانایی IT را در یک سازمان تضمین میکند.
ICDL -هزینههای پشتیبانی IT را کاهش می دهد.
ICDL -از وقت تلف شده ناشی از فقدان دانش و روشهای کاری غیر موثر IT میکاهد. دورههای آموزشی زیادی وجود دارد که انتخاب را برای کارفرمایان و کارمندان مشکل کرده است
ICDL .تعریفی استاندارد و مقیاسی دقیق برای مهارتهای کامپیوتری بوده که در سطح بینالمللی مورد تایید است .همچنین این گواهینامه بین نیازهای کارفرمایان و مهارتهای کارمندان تعادل ایجاد می کند .
ICDL هم اکنون معتبرترین مدرک کامپیوتری در سطح جهان است که این مقبولیت، مرهون ارتباط آن با تمام افراد و پشتیبانی و کنترل سازمانهای حامی آن است. در ایران نیز موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران به عنوان مرکز مجاز برگزاری آزمون برگزیده شده است .این موسسه، علاوه بر برگزاری امتحان، دورههای آموزشی و آمادگی آزمون را نیز برگزار میکند.


ICDL مهارت های هفتگانه رایانه کار درجه ۱ و ۲

گواهی نامه بین المللی ICDL چیست؟ (ICDL( International Computer Driving Licence

یک گواهینامه بین المللی است که توانایی دارندگان این گواهی نامه را در مهارتهای کامپیوتری ، تایید می کند، شما میتوانید در بنیاد آموزش مجازی ایرانیان علاوه بر گواهینامه فارسی، گواهینامه به زبان لاتین از آکادمی های اروپایی و انگلیسی زیر مجموعه هلدینگ بین المللی توسعه دهندگان درخواست نمایید.


گواهینامه کاربری کامپیوتر در اروپا

گواهینامه کاربری کامپیوتر در اروپا ( ECDL )، گواهی بین المللی مهارتهای کامپیوتر است که در ۶٠ کشور گسترش یافته است. این گواهینامه برای کشورهای خارج از اروپا ، گواهینامه بین المللی کاربری کامپیوتر ( ICDL ) نامیده می شود.


اهداف مدرک بین المللی ICDL عبارتند از:

 • ارتقای سطح توانایی آحاد جامعه درزمینه فناوری اطلاعات
 • افزایش سطح مهارت پرسنل مشاغل و شرکت‌ها ، سازمان‌ها ، کارخانه‌ها و وزارتخانه‌ها
 • ایجاد توانایی در کارفرمایان برای سرمایه‌گذاری مؤثر در IT
 • تضمین استفاده بهینه از حداکثر مهارت و توانایی کارمندان در محیط کار

و به‌صورت کلی می‌توان این اهداف را به‌صورت زیر تقسیم کرد.

 • ترویج و پرورش سواد کامپیوتری برای همه.
 • افزایش فناوری اطلاعات و سطح صلاحیت فنی استفاده از کامپیوترهای شخصی و کاربردهای عمومی آن برای همه شهروندان.
 • تضمین این امر که کاربران کامپیوتر در استفاده از کامپیوترهای شخصی مهارت کافی دارند .
 • افزایش بهره‌وری تمام کاربران که در کارشان نیاز به استفاده از کامپیوتر دارند .
 • بهبود بازگشت سرمایه‌گذاری از فناوری اطلاعات.
 • مهیاکردن شرایط پایه برای اینکه همه مردم فارغ از نوع تحصیلات و تجربیاتشان بتوانند عضو یک جامعه اطلاعاتی باشند.

کاربرد گواهینامه ICDL:

برای کاربران:
ICDL برای کمک به کاربران شرکتی و خانگی طراحی شده است و به کارفرمایان اطمینان می دهد که اطلاعات و دانش دارندگان این گواهی نامه در رشته کامپیوتر ، کاملا” به روز است.

برای کارفرمایان:
ICDL نشانه کفایت در مهارتهای کامپیوتری است. بنابراین شرکتی که در نظر دارد به نیروی انسانی یا کارمندان خود آموزش دهد باید اطمینان حاصل کند، پولی که به این برنامه اختصاص داده است، به خوبی صرف می شود. بطور حتم شرکت در دوره های مختلف، بدون دریافت گواهینامه موجب دلسردی کارفرمایان و کارمندان ، خواهد شد.

مهارتهای ICDL:
١- مفاهیم اساسی تئوری IT
٢- مقدمه ای بر ویندوز – استفاده و مدیریت فایلها
٣- واژه پردازی ، مقدمه ای بر WORD مایکروسافت
WORD مایکروسافت – سطح متوسط
WORD مایکروسافت – سطح پیشرفته
۴- مقدمه ای بر صفحات گسترده EXCEL مایکروسافت
EXCEL مایکروسافت – سطح متوسط
EXCEL مایکروسافت – سطح پیشرفته
۵- پایگاههای داده ، مقدمه ای بر ACCESS مایکروساقت
۶- ابزار معرفی و نمایش ، مقدمه ای بر POWER POINT مایکروسافت
POWER POINT مایکروسافت – سطح پیشرفته
٧- خدمات اطلاعاتی شبکه – اینترنت و پست الکترونیک


ICDL رایانه کار درجه یک و دو مهارت هفت گانه


مزایای دریافت مدرک بین المللی ICDL :

مزایای دریافت مدرک بین‌المللی ICDL ، به ویژه از طریق بنیاد آموزش مجازی ایرانیان:

 • قابل‌ارائه برای ادارات و سازمان‌های داخلی و خارجی
 • به‌عنوان یک مدرک معتبر جهت استخدام و ارتقا، درجه شغلی
 • شناخته ‌شده ‌ترین، گسترده ‌ترین و بزرگ ‌ترین مدرک در سطح جهانی برای کاربری کامپیوتر
 • افزایش سطح مهارت ‌ها در استفاده ‌های کارآمد و درست از IT و کامپیوتر
 • دروازه ‌ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی و تحصیلات عالیه در زمینه IT
 • ارائه الگویی برای آموزش در جامعه اطلاعاتی
 • کسب امتیاز مهاجرتی و کاریابی خارجی به عنوان یک گواهی مهارتی مهم

تفاوت icdl درجه ۱ و ۲

 تفاوت icdl درجه ۱ و ۲ چیست؟  این سوال برای بسیاری از کارآموزان و افرادی که نیازمند گذراندن دوره های icdl هستند بوجود می‌آید که چه تفاوت هایی بین icdl درجه ۱ و ۲ وجود دارد. تفاوت آی سی دی ال درجه ۱ و ۲ در سرفصل های آموزشی است که البته از سال ۱۳۹۸ به بعد کلا تغییر داشته و این دو سرفصل در قالب یک سرفصل جامع با هم ادغام شده اند.


سرفصل های icdl درجه ۲

در ابتدا باید بدانید که دوره icdl درجه ۲ به نحوی پیش نیاز  دوره ICDL درجه ۱ می باشد و  سرفصل های آن شامل بررسی سخت افزار و نرم افزار،  بررسی شبکه و فناوری اطلاعات، بررسی امنیت و قانون کار مقدماتی با سیستم عامل و مدیریت فایل مدیریت چاپ، رعایت موارد اولیه کار با اینترنت و استفاده از جستجوگر و همچنین استفاده از وب و کار با خروجی  و ارتباط الکترونیکی از طریق سیستم ایمیل را مد نظر دارد.

سرفصل کلی:

 • مبانی کامپیوتر
 • ویندوز
 • اینترنت

سرفصل های icdl درجه ۱

دوره  icdl درجه ۱ شامل چهار مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتری بوده  و سرفصل های آن شامل آموزش نرم افزار ورد ، آموزش نرم افزار صفحه گسترده اکسل، آموزش پایگاه داده اکسس، آموزش نرم افزار ارائه مطلب پاورپوینت می باشد. خوب است بدانید که متقاضیان دریافت مدرک ICDL درجه۱ می بایست قبل از گذراندن دوره icdl درجه ۱ و یادگیری کامل سرفصل های icdl درجه ۱ پیش نیاز آن یعنی دوره icdl درجه ۲ را می گذراندن.

سرفصل کلی:

 • نرم‌افزار ورد
 • نرم‌افزار اکسل
 • نرم‌افزار اکسس
 • نرم‌افزار پاورپوینت

مقاله های مهارت های هفت گانه رایانه ICDL، رایانه کار درجه ۱ ، رایانه کار درجه ۲:

۱) رایانه کار ICDL درجه۲

۲) مهارت های جامع رایانه کار درجه ۱ و ۲ (ICDL) قسمت اول

۳) جامع مهارتهای رایانه کار درجه ۱ و ۲ (ICDL) قسمت دوم

۴) جامع مهارتهای رایانه کار درجه ۱ و ۲ (ICDL) قسمت سوم

۵) مهارت های هفتگانه رایانه ICDL

۶) مختصر مهارت های هفت گانه ICDL

۷) درباره ی ICDL( رایانه کار درجه ۱ و ۲ چیست؟)

۸) درباره ی رشته ICDL

۹) نوشتن نامه اداری

رحیم مالکی در تاریخ یکشنبه 05 آوریل 2015 گفت:

باسلام و احترام
متشکرم از توضیحات داده شده شما، برای من پنجره ای بسوی آینده بهتر می باشد.

داوود در تاریخ پنج‌شنبه 15 سپتامبر 2016 گفت:

خيلي استفاده كرديم؟
ايا بين icdl مقدمات وپيشرفته فرق وجود دارد يانه؟

  مدیر کل سایت در تاریخ شنبه 17 سپتامبر 2016 گفت:

  با تشکر از حسن نظر شما – بله تفاوت در عمق آموزش وجود دارد

شغل های رشته ریاضی فیزیک | شغل های مرتبط با رشته ریاضی فیزیک | مکتب یار در تاریخ پنج‌شنبه 10 نوامبر 2016 گفت:

[…] های رشته ریاضی فیزیک درحال حاضر میتونه مهارت های مثل ICDL، تایپ ده انگشتی، فن بیان و… باشه. بعضی از مهارت های […]

کیوان در تاریخ یکشنبه 22 ژانویه 2017 گفت:

باسلام .ببخشید میتونید کتاب کامل رایانه کار درجه ۲برای دانلود بزارید ممنون میشم  چون هرچی جسجتومیکنیم کتابوپیدا نمیکنیم

  مدیر کل سایت در تاریخ دوشنبه 23 ژانویه 2017 گفت:

  سلام فکر کنم در سایت فنی حرفه ای بتونید پیداش کنید  …

  اگر نبود بگید تا من براتون پیدا کنید.

M Mehdi Khani در تاریخ یکشنبه 28 می 2017 گفت:

من مدرکم اومده
ی کارت شبیه عابربانک
آموزشگاه بهم گفت پشت کارتت
ی سایته برو توش میزنه مشخصاتتو و گفت این هم مدرکه icdl1 هم۲
ولی تو سایت فقط زده
icdl2
چرا؟
مدرک هر کدوم جداست یا عین مال من یک مدرکه؟

علی در تاریخ دوشنبه 26 ژوئن 2017 گفت:

سلام.خسته نباشید.ببخشید یه سوال داشتم لطفا جوابم رو بدین
مدرک icdl درجه ۱ پیشرفته تره یا درجه ۲؟

صبا در تاریخ شنبه 12 آگوست 2017 گفت:

سلام سوالی داشتم من مدرک ورد ویندوز اکسس رو جداگانه دارم میخوام مدارکمو واسه کار جایی بفرسم آیا میتونم با گذراندن اینترنت و اکسل به تنهایی تبدیل به یه مدرک بکنم اموزشگاهها این کارو انجام میدن

farid در تاریخ دوشنبه 19 فوریه 2018 گفت:

مفید بود،با تشکر.

hamid در تاریخ سه‌شنبه 16 اکتبر 2018 گفت:

الان کجای این مطلب گفته آی سی دی ال درجه ۱ چیه ؟ درجه ۲ چیه ؟

احمد در تاریخ چهارشنبه 31 اکتبر 2018 گفت:

سلام.کدام مهارتicdlبهتر هست درجه یا درجه دو؟

دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست ؟

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

تدریس در بنیاد و کسب درآمد

درآمد میلیونی اینترنتی

آزمون های ادواری بنیاد

درآمد میلیونی اینترنتی

آموزش رایگان صوتی و PDF

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک