×

مقالات علمی و آموزشی مقاله های روانشناسی

جامعه شناسی خانواده

شما اینجا هستید: بنیاد آموزش مجازی ایرانیان > مقاله های روانشناسی > جامعه شناسی خانواده

جامعه شناسی خانواده

معرفی رشته جامعه شناسی:

جامعه‌شناسی بخشی از علوم اجتماعی و دانش بررسی جامعه (پدیده اجتماعی) است. این رشتهٔ علمی به بررسی جوامع بشری، برهم‌کنش‌های آن‌ها، و فرایندهایی که جوامع را در وضعیت جاری‌شان نگاه داشته یا تغییر می‌دهد می‌پردازد. هدف این حوزهٔ علمی پرداختن به تجزیهٔ جامعه به بخش‌های تشکیل دهنده‌اش مانند انجمن‌ها، نهادها، گروه‌های هم‌جنس، هم‌نژاد، یا هم‌سن، و بررسی نحوهٔ برهم‌کنش فعال این اجزاء با همدیگر است. علاوه بر این‌ها، این علم موضوعاتی مانند طبقه اجتماعی، قشربندی، جنبش اجتماعی، تغییرات اجتماعی و بی‌نظمی‌هایی مانند جرم، انحراف و انقلاب را مورد تحقیق قرار می‌دهد.

زیر رشته های جامعه شناسی:

برای مدت طولانی جامعه‌شناسان به واکاوی تغییرات تاریخی جوامع غربی و تحلیل روابط و وابستگی‌های بین مؤسسات اجتماعی مختلف و ملزومات زندگی اجتماعی مانند اقتصاد، حکومت، خانواده و مذهب می‌پرداختند. به عبارت دیگر، تلاش جامعه‌شناسان ادغام نظریات و داده‌های جمع‌آوری شده و اکتشافات علوم اجتماعی مختلف بود. امروزه این موضوعات در زیررشتهٔ نظریه‌های جامعه‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرند. این زیررشته همچنین مفاهیم اصلی زندگی اجتماعی را مورد تحلیل قرار می‌دهد و بر خلاف تحلیل‌های قرن ۱۹ میلادی، تأکید زیادی روی جمع‌آوری داده‌های آماری و تحقیقات میدانی دارد.

نمونه‌هایی از زیر رشته‌های جامعه‌شناسی عبارتند از ازدواج و خانواده، برابری اجتماعی و طبقه‌بندی اجتماعی، روابط نژادی، رفتارهای منحرف، جوامع شهری، و مؤسسات پیچیده.

انواع خانواده:

جامعه شناسان حوزه خانواده، انواع خانواده را با لحاظ معیارهای مختلف بر شمرده اند که در اینجا به ۷ مورد از آنها اشاره می شود:

۱)انواع خانواده بر اساس سیر تحول آنها در طول تاریخ:

مورگان مردم شناس مشهور در اثر خود “خانواده باستان “در مقام طبقه بندی انواع خانواده در طول تاریخ برآمده و الگوی زیر را ارائه می کند:

الف)خانواده همخون: که در آن خواهران و برادران حقیقی و جانبی در یک گروه با هم ازدواج می کنند.بر اساس برخی از نظرات ،افزایش نسل در ابتدای تاریخ از طریق ازدواجهای اینچنینی صورت گرفته است.

ب)خانواده پونالوایی: ازدواج مشترک گروهی از زنان و مردان با یکدیگر.ایده این نوع ازدواج اشتراکی، از آرمانهای مارکس در جامعه کمونیستی است.

ج)خانواده زوجی: دختران و پسرانی که خارج از چارچوبهای رایج ازدواج با یکدیگر زندگی کرده و زناشویی دارند. این شیوه ازدواج در جوامع معاصر غرب بسیار رایج شده است.

د)خانواده پدر سالاری: ازدواج یک مرد با زنان گوناگون به طور همزمان. در این خانواده ها معمولا مرد قدرت غالب خانواده می باشد. در اکثر جوامع سنتی عصر حاضر، این نوع خانواده ها غالب هستند.

ه)خانواده تک همسری: ازدواج انحصاری یک مرد فقط با یک زن. اینگونه ازدواجها شیوه معمول خانواده ها در جوامع پیشرفته بوده و معمولا همراه با نوعی برابری نسبی حقوق زن و مرد می باشد.

۲)انواع خانواده با لحاظ معیار قدرت:

بر اساس این معیار، خانواده ها به ” زن سالار ، مرد سالار و فرزند سالار” تقسیم می شوند.در هر سه این خانواده ها شاهد نوعی تقسیم یکسویه قدرت می باشیم. به این خانواده ها ، خانواده با ساختار عمودی گفته می شود.در مقابل این خانواده ها ، خانواده هایی هستند که قدرت در بین اعضای آن تقسیم شده است(خانواده با ساختار افقی).

آنچه عمودی یا افقی بودن ساختار قدرت خانواده را تعیین می کند دو عامل می باشد:

۱)تعداد نقش هایی که زن ، شوهر و فرزند در خانواده به عهده دارند: بر اساس تعهدات و الزاماتی که در داخل هر خانواده تعریف می شود زن ، مرد و فرزند هر کدام بایستی به اموری بپردازند که این امور شایسته همان عضو خانواده می باشد.این نقش ها به لحاظ کمی( تعداد کارهایی که یک عضو خانواده باید انجام دهد) اولین متغیر تعیین کننده ساختار قدرت در خانواده می باشد.

۲) منزلتی که نقش اعضای خانواده دارد: این متغیر بر بعد کیفی نقش، تاکید دارد. یعنی فارغ از اینکه اعضای خانواده چه تعداد نقش بر عهده دارند، این نقش ها در جامعه از چه درجه احترام و شایستگی برخوردار می باشند.در یک خانواده، اعضایی که دارای نقش های با درجه منزلت بیشتری هستند در ساختار قدرت جایگاه بهتری خواهند داشت.

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی جامعه شناسی خانواده روی تصویر فوق کلیک نمایید

این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD ارسال می شود به آدرستان

پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست ؟

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

تدریس در بنیاد و کسب درآمد

درآمد میلیونی اینترنتی

آزمون های ادواری بنیاد

درآمد میلیونی اینترنتی

آموزش رایگان صوتی و PDF

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک