×

مقالات علمی و آموزشی مقاله های مشاغل و مهارت ها

تعریف پداگوژی

تعریف پداگوژی

پداگوژی چیست؟

پداگوژی هنر یا علم وجودی یک معلم است. این اصطلاح عمومأ به استراتژی ها یا راهبردهای آموزش مربوط می شود، که برخی ها ازآن به عنوان سبک یادگیری نیز یاد می کنند.پداگوژی که در در لغتنامه ها از آن به معنی “روش آموزگاری”، “فن تعلیم”، “علم تعلیم” ترجمه شده، گهگاهی هم به عنوان استفاده صحیح ازراهبردهای آموزشی در جریان فرایند یاددهی و یادگیری نیز تعریف می شود.برای نمونه، پائولو فریر، از روش آموزشی بزرگسالی خود به عنوان پداگوژ ی انتقادی یاد می کند.در ارتباط با استراتژی های آموزشی، اعتقادات فلسفی خود معلم از آموزش بوسیله دورنمای دانش و تجارب شاگردان، موقعیت های شخصی و محیطی و نیز اهداف یادگیری که از طریق تعامل دانش آموزان و معلمان تنظیم میگردد، اداره می شوند. نظریه‌پردازان انتقادی تعلیم و تربیت به «رادیکال‌ها» نیز مشهورند. این نام‌گذاری به دلیل وجود دیدگاه‌های اغلب تندروانه آنها در خصوص مسایل سیاسی‌ـ‌‌اجتماعی است.

تاریخچه:

در یونان باستان، دایگان و یا بردگانی که وظیفه نگهداری و بردن و برگرداندن کودکان به مدرسه را داشتند، با این نام خوانده می‌شدند.  عموم دانشمندان و اندیشمندان علم تعلیم و تربیت کودکان نیز به این اصطلاح اشاره کرده‌اند.

جوانه های اولیه پداگوژی:

پس از جنگ (جهانی دوم) در آموزش متوسطه نهضتی پدید آمد  تأسیس کلاسهای راهنمایی (تحصیلی) و اقدامات رژه گال و فرانسوا ویلر و گسترش نهضت پرورش نو که پل لانژون (فیزیکدان معروف) در فرانسه ریاست آن را به عهده داشت، زمینه را برای احیای فکر پداگوژیک که جنگ جهانی رشد آن را با شدت و بی مقدمه قطع کرد فراهم ساخت. معهذا شگفت این است که برای اولین بار در حکومت الجزیره طرح بازسازی نظام آموزش فرانسه به وجود آمد به محض آزادی فرانسه از دست نازی ها نیز کمیسیون معروف لانژون-والون تشکیل شد که طرح مشهور آن برای اکثر کشورهایی که نظام آموزشی خود را اصلاح کرده اند، به جز خود فرانسه، الگو قرار گرفت.

پداگوگ کیست؟

پداگوگ موسیقی فردی است دارای دانش تخصصی موسیقی و دانش آموزشِِ آن به اضافه ی دانش روانشناسی ، که می تواند با درک روحیه هنرجو استراتژی مناسبی برای هدایت وی در پیش گیرد . نقل به مضمون از کتاب” از آموزش تا اجرا ” ، نوشته ی فرزین طهرانیان – نشر هم آواز .

اگر ساده بخوام بگم اینه که

هر نوازنده ای که سازی را خوب بنوازد نمی تواند عموما مدرس موسیقی خوبی هم باشد ( اشتباهی که متاسفانه به دلیل نداشتن آگاهی کافی در زمینه ی آموزش در بسیاری از زمینه ها در کشور گرفتار آن هستیم ) پداگوگ موسیقی فردی است که می تواند نقاط صعف و قوت هنر جو را بشناسد و بر اساس توانایی ها و فردیت او وی را پیش برد … یک پداگوگ ( شخصی که می تواند موسیقی را با شناخت روان هنرجو منتقل کند ) فردی است که می تواند اتودها و قطعات تمرینی هنرجو را بر اساس خصوصیات تیپ شخصیتی و با شناخت فضای ذهنی اش به وی منتقل کند… در واقع بتواند دائما هنرجو را بکاود و تله ها ، بن بست ها و خطاهای شناختی ذهن هنرجو را بیابد و سعی کند در جهت گذر او را یاری دهد… ( چیزی که در اساتید اندکی آن را دیده ام …معمولا می کوبند – تحقیر می کنند و بی هنری و سواد پایین خویش را بر سر هنرجو فریاد می کشند ! چیزی شبیه به کشیشان کلیسای قرون وسطی ) … یک پداگوگ بایستی بتواند با خلاقیت ذهنی و تحلیل های موثر و به جا ( نه تخریب و تحقیر شخصیت هنرجو ) هنرجو را به سمت هدف آموزشی که در پیش است هدایت کند.

نحوه ثبت نام در دوره آموزش مجازی پداگوژی:

جهت ثبت نام در دوره آموزش مجازی پداگوزی با مشاورین ما در تماس باشید

این دوره به صورت غیر حضوری برگزار می گردد و محتوای آموزشی الکترونیکی در قالب CD یا DVD به آدرستان ارسال میشود

پس از پایان دوره گواهی آموزشی رایگان و معتبر با قابلیت ترجمه رسمی دریافت می نمایید

مشاوره رایگان : ۰۲۱۲۸۴۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۲۲۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۳۳۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۸۸۲۸۴ و ۰۹۳۳۰۰۹۹۲۸۴

دیدگاه شما نسبت به این موضوع چیست ؟

راهنمای شرکت در دوره های مجازی:

آیا میدانید شما می توانید مرتبط با علاقه خود در دوره های آموزش مجازی بنیاد شرکت و بسته های آموزشی جامع درب منزل دریافت نموده و پس از پایان دوره برای خود مدرک معتبر ملی و بین المللی اخذ نمایید ؟

01 ثبت نام آنلاین در دوره های مورد نظر
02 دریافت بسته آموزشی و مطالعه محتوا
03 شرکت در ارزیابی آنلاین و ارسال پروژه
04 دریافت مدرک پایان دوره درب منزل

فرم درخواست مشاوره رایگان :

اهدافی که تمایل دارید بنیاد در راه رسیدن به آن ها مشاور شما باشد :

تدریس در بنیاد و کسب درآمد

درآمد میلیونی اینترنتی

آزمون های ادواری بنیاد

درآمد میلیونی اینترنتی

آموزش رایگان صوتی و PDF

در هر کسب و کاری که هستید ما به شما کمک می کنیم تا رزومه فردی و رزومه بنگاه اقتصادی خود را تقویت نمایید و فروش خود را افزایش دهید:

مزایای اخذ مدرک ایزو معتبر :

تسهیل شرایط اخذ مجوزهای گوناگون

ارتقاء سطح سازمان و افزایش رضایت

کسب امتیاز در مناقصه و مزایده ها

افزایش نفوذ تبلیغات و تقویت برند

فروش و مشتریان خود را افزایش دهید

اولین نرم افزار بانک اطلاعات مشاغل دارای مجوز در کشور

اطلاعات مشاغل بیش از ۲ میلیون بنگاه اقتصادی

جستجوی پیشرفته | امکان سفارشی سازی | امکان ارسال پیامک